Montano Květiny s.r.o.
Návody na pěstováníMontano Květiny s.r.o.

Návody na pěstování

Pelargonium = Muškát

nenáročná balkónová rostlina převislého nebo vzpřímeného růstu, vhodná k osázení balkónů, teras, venkovních ploch

druhy
Pelargonium peltatum jednoduchéMuškát převislý jednoduchý květvelikosti: 10pack, K12, závěs TCA25
Pelargonium peltatum plnokvěté Muškát převislý plnokvětý květ velikosti: 10pack, K12, závěs TCA25
Pelargonium zonale Muškát páskatý - vzpřímený velikosti: 10pack, K12, K9, miska K25

Muškát převislý jednoduchý květ

výrazně převislý růst, velké množství jednoduchých květů a výhonů s menšími listy
barva květů: červená, růžová, lila, bílá
listů: převážně svěle zelená bez kresby, druhy okrasné listem s výraznou kresbou

Muškát převislý plnokvětý květ

převislý růst, silné výhony s dužnatými listy, nápadné plné květy
barva květu: bílá, odstíny červené - tmavě rudé, růžové, fialové
barva listů: tmavá i světlá, s kresbou i bez kresby

Muškát páskatý - vzpřímený

vzpřímený růst, silné výhony s jemnými listy, velké květy výrazných barev
barva květů: vícebarevné, jednobarevné = bílá, odstíny červené, růžové, oranžové
barva listů: tmavá, světlá - s kresbou a bez kresby

podmínky pro pěstování:

Muškát vyžaduje teplotu nad 15°C, rostliny po přesazení do konečné nádoby potřebují dostatečně světlé stanoviště, spíše slunné, pravidelnou zálivku, pravidelné přihnojování od konce jara do začátku podzimu.

zálivka: pravidelná, nejlépe brzy ráno nebo v podvečer, kdy slunce nepálí. Optimální je nechat rostliny po zálivce mírně vyschnout a poté opět zalít
hnojení: aby Muškáty bohatě kvetly, je nutné zajistit nejen kvalitní substrát, ale také pravidelné přihnojování. Zahradnické substráty určené pro výsadbu balkonových květin obsahují základní živiny, které zabezpečí růst na dobu asi tří týdnů po výsadbě. Pak je nutné začít s pravidelným přihnojováním rozpustnými nebo pevnými hnojivy.

Používání rozpustných hnojiv je nejběžnějším způsobem přihnojování. Provádí se v intervalu 1x za 7-10dní. V současné době je na trhu velké množství kapalných i rozpustných práškových hnojiv pro balkonové květiny se zvýrazněným obsahem fosforu a draslíku. Pokud se hnojivý roztok aplikuje častěji než jednou týdně, používají se nižší, poloviční koncentrace. Živiny je možné přidávat do každé zálivky, např. při doplňování samozavlažovacích truhlíků. Pevná hnojiva se používají pro přihnojování v delších časových intervalech. Aplikují se přímo do substrátu při výsadbě, nebo během růstu a květu. Nejčastěji se používají tyčinky a granulovaná hnojiva.

Informace: Pro vytváření nových stonků a listů, tj. po výsadbě, potřebují rostlinky dostatečnou zásobu dusíku v substrátu. V této fázi by se používají hnojiva s vyrovnaným obsahem živin. Pro vytvoření květů je nutné dodávat rostlinám fosfor a draslík.

podmínky pro přezimování:

Chladnější místnost s teplotou mezi 7 - 12°C, omezená zálivka (spíše přísušek), nehnojíme = růstový klid / na jaře rostlinám odstraníme odumřelé části, výhony hluboce sestříhneme na délku cca 10-15cm, přesadíme do nové zeminy a dáme do tepla - ven dáváme cca po 15.5. Pokud nemáme možnost Muškáty přezimovat, pěstujeme je jako sezóní rostliny a na jaře si koupíme nové.

škůdci a choroby:

ochrana proti těmto chorobám a škůdcům je možná chemickými nebo biologickými přípravky Mšice způsobují na muškátech škody sáním, jsou také přenašeči viróz. Třásněnky napadají převislé muškáty. Kromě listů jsou poškozovány i květy. Molice napadají převážně velkokvěté muškáty.

Plíseň šedá: vyznačuje se našedlým povlakem na listech, způsobeným vlhkostí nebo hustým sesázením rostlin. V takovém případě napadené listy odstraníme, příliš nahusto nasázené rostliny přesadíme - pozor na přelévání!

Rez se projevuje šedými skvrnami na horní straně listů a okrouhlými skvrnami na spodní straně listů. Při včasném objevení stačí všechny napadené listy odstranit (opakovaně). Hniloba stonků se projevuje černáním jejich částí. Černou část odřízneme a přesvědčíme se, že není kořenový bal příliš vlhký. V případě, že ano, je třeba bal vysušit.
Kvalitní a čerstvé české produkty - G´s Group Holdings